Wypadanie włosów

Problem wypadania włosów dotyka coraz większą część społeczeństwa. Z tego powodu cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni. Dla obu płci nadmierne wypadanie włosów jest ogromnym problem ze względów estetycznych. Nierzadko prowadzi do problemów natury psychicznej, głębokich kompleksów czy wycofania z życia towarzyskiego.

Warto wiedzieć, że przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Duża część z nich została dobrze zbadana i możemy z nimi skutecznie walczyć. Jednakowoż, równie duża część pozostaje zagadką lub wymaga wielu dodatkowych badań, aby dało się ją zniwelować.

Co zatem możemy zrobić? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od nabycia podstawowej wiedzy i poznać przyczyny wypadania włosów oraz rodzaje łysienia – być może pozwoli Ci to wstępnie zdiagnozować problem. Oczywiście, dużo lepszym wyjściem niż samodzielna diagnoza będzie wizyta u dermatologa ze specjalizacją trychologiczną, który w fachowy sposób ustali źródło problemu, natomiast warto co nieco na ten temat się dowiedzieć.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Wśród najczęściej występujących przyczyn utraty włosów możemy wymienić:

 • nadmierny stres
 • złą dietę, ubogą w witaminy, mikro i makroelementy oraz inne istotne składniki
 • inne niedobory składników odżywczych
 • zaburzenia hormonalne
 • choroby zakaźne
 • choroby wewnątrzustrojowe
 • stany zapalne
 • choroby skóry głowy
 • predyspozycje genetyczne
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy
 • nieleczone łojotokowe zapalenie skóry, łojotok
 • niektóre leki
 • poważne operacje chirurgiczne
 • chemioterapia

To oczywiście tylko część przyczyn, które mogą sprzyjać wypadaniu włosów. W każdym wypadku warto podejść do problemu indywidualnie oraz holistycznie, szukając problemu w naszym organizmie oraz naszym otoczeniu. Czasami niewielka zmiana trybu życia pozwala na powstrzymanie procesu wypadania włosów.

Rodzaje łysienia

Należy pamiętać, że łysienie łysieniu nie równe. Przez wiele lat badań udało się ustalić utrata włosów ma różne podłoża, dlatego wyróżniamy kilka rodzajów łysienia. Poniżej pokrótce opisujemy każdy z nich.

Łysienie androgenowe typu męskiego

To chyba najczęstszy rodzaj wypadania włosów u mężczyzn. Charakteryzuje się utratą włosów od skroni ku szczytowi głowy, tworząc tzw. zakola. Pogłębienie tego problemu powoduje, że pozostaje jedynie wąski pasek włosów po bokach i z tyłu głowy.

Łysienie androgenowe typu męskiego spowodowane jest najczęściej przez wysoki poziom DHT (dihydrotestosteron). Zbyt duża ilość DHT powoduje powolny zanik mieszków włosowych. Włosy znajdujące się na pasie wokół głowy są odporne na działanie DHT, dlatego problem ich nie dotyczy.

Podstawą leczenia tego typu łysienia jest podawanie substancji, które hamują wydzielanie i wpływ DHT na włosy. Leczenie może przyjąć formę farmakoligiczną (np. poprzez podawanie Finasterydu) lub zapobiegawczo – suplementacyjną poprzez aplikowanie substancji takich jak minoxidil.

Łysienie androgenowe typu żeńskiego

Kobieca odmiana łysienia androgenowego dotyczy zwykle pań po 30. roku życia. Łysienie androgenowe typu żeńskiego może być związane zarówno z predyspozycjami genetycznymi, jak i nawet być spowodowane chorobą nowotworową. Głównym powodem powstawania tego rodzaju problemu jest zaburzona gospodarka hormonalna i nadmierne występowanie „męskich” hormonów organizmie.

W damskich organizmach dominują estrogeny, nie mniej jednak produkowane są również androgeny (hormony męskie), które w normalnym przypadku nie mają negatywnego wpływu na funkcjonowanie. W przypadku łysienia androgenowego typu żeńskiego winowajcom jest zatem też DHT.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być genetyczne zaburzenia hormonalne, stosowanie środków antykoncepcyjnych czy też być efektem innych zmian chorobowych. Dlatego w leczeniu damskiej odmiany łysienia androgenowego kluczowe jest odnalezienie prawdziwej przyczyny problemu.

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe określane jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u kobiet i mężczyzn. Związana jest ona z cyklem życia włosa, który może być w pewnych okresach zaburzony. Tzw. faza telogenu (odpoczynek po wzroście włosa) może się przedłużać lub okresowo nasilać, dlatego włosy wypadają w większej ilości niż zwykle. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

Za telogenowe wypadanie włosów najczęściej odpowiada:

 • silny stres
 • braki w diecie
 • zaburzenia hormonalne
 • zatrucia metalami ciężkimi
 • choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca
 • choroby zakaźne
 • nowotwory

W przypadku łysienia telogenowego zmiany zazwyczaj są odwracalne. Po ich wykryciu – i usunięciu – włosy zaczynają odrastać mniej więcej w ciągu 6-12 miesięcy.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest schorzeniem, które powoduje uszkodzenie mieszków włosowych, co docelowo powoduje wypadanie włosów. Ten typ łysienia może dotknąć każdego – niezależnie od płci czy wieku – jest to bowiem choroba o nie do końca zbadanym podłożu. Wiadomo jednak, że jest to schorzenie skórne i autoimmunologiczne.

Metody leczenia łysienia plackowatego są trudne do wskazania, ze względu na niewielką wiedzę w tym zakresie. Zazwyczaj lekarze ograniczają się do leczenia miejscowego gdzie wykorzystuje się glikokortykosteroidy podawane śródskórnie, miejscowe glikokortykosteroidy w postaci kremów, żeli, maści, płynów i pianek, cygnolinę, a także minoksydyl.

W leczeniu ogólnym natomiast stosuje się glikokortykosteroidy i cyklosporynę. W niektórych przypadkach leczenia łysienia plackowatego wykorzystuje się także fotochemioterapię (PUVA lub PUVA-turban) i wąskopasmową fototerapię UVB.

Łysienie menopauzalne

Jaka sama nazwa wskazuje, przyczyną tego rodzaju łysienia są procesy związane z menopauzą. W tym czasie dochodzi do wielu zmian hormonalnych w organizmie, przez co może pojawić się wzmożone wypadanie włosów. Samo schorzenie jest zbliżone do androgenowego łysienia, gdyż głównym winowajcom jest obniżona liczba estrogenów przez co „do głosu” dochodzą androgeny.

Kluczem do walki z łysieniem w okresie menopauzy jest ustabilizowanie gospodarki hormonalnej. Można próbować regulować to dietą oraz zmianą stylu życia, jednak dużo częściej zaleca się terapię hormonalną. Jest to rozwiązanie nie tylko na wypadanie włosów, ale na wiele innych niedogodności, które pojawiają się w okresie menopauzy.

Łysienie po chemioterapii

Jest to jeden z najbardziej przykrych przypadków. Wiąże się bowiem z ciężką chorobą, jaką może być nowotwór. Zdecydowana większość chemioterapii powoduje całkowite lub częściowe wypadnięcie włosów. Tutaj oczywiście jest to skutek uboczny terapii, która ma na celu ratowanie naszego życia.

Po przebyciu chemioterapii ważne jest, aby doprowadzić organizm do dobrej formy. Właściwa dieta i tryb życia pozwolą wzmocnić nasz organizm, a co za tym idzie, odbudować włosy. Ten proces niestety trwa i nie zawsze sprawia, że wrócimy do idealnego wyglądu. Dlatego istotne jest tutaj wsparcie bliskich oraz psychologa czy psychiatry, które pomoże nam uporać się nie tylko z tym problemem, ale wieloma innymi powodowanymi zmianami nowotworowymi.

Łysienie psychogenne

Warto wiedzieć, że silne bodźce psychiczne również mogą sprzyjać wypadaniu włosów. Niezwykle częstym psychogennym powodem łysienia jest mocny stres. Chociaż często wymieniamy go jako współprzyczynę przy innych rodzajach łysienia, to w tym wypadku jest kluczowym elementem odpowiedzielanym za nadmierne wypadanie włosów.

Jak sobie z tym radzić? Oczywiście ograniczać bodźce stresowe. Recepta z założenia jest prosta, jednak nie zawsze się to udaje. Dlatego warto poszukać metod, które pozwolą nam zwlaczyć długotrwały stres powodujący również inne schorzenia – nie tylko łysienie.

Jakie choroby skóry głowy powodują utratę włosów?

Często jako przyczynę wypadania włosów podajemy choroby skóry. Jednak nie wszystkie z nich muszą prowadzić do łysienia. Zatem które z chorób atakujące skórę głowy przyspieszają wypadanie włosów?

Są to przede wszystkim takie choroby jak:

 • łuszczyca
 • łupież
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • atopowe zapalenie skóry

To najczęstsze przyczyny dotyczące stanu skóry głowy, które mogą kończyć się utratą włosów. W zdecydowanej większości problem można wyleczyć lub skutecznie zaleczyć. Należy jednak być pod opieką lekarza dermatologii, który dopasuje metody leczenia.

Czy zaburzenia hormonalne mogą powodować łysienie?

Jak pewnie się domyślacie – tak. Właściwa gospodarka hormonalna ma ogromne znaczenie w kontekście włosów. Nieunormowany poziom androgenów czy estrogenów może prowadzić do łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn.

Ponadto, w wielu chorobach o podłożu hormonalnym, jako skutek uboczny identyfikujemy utratę włosów. Są to m.in. choroby tarczycy (niedoczynność, hashimoto) czy innych gruczołów produkujących istotne hormony.

Nie bez znaczenia są także środki antykoncepcyjne, które ingerują w żeński układ hormonalny. Dlatego istotne jest, aby podczas stosowania regularnie badać się i obserwować stan swoich włosów.

Czy możliwe jest przyspieszenie porostu włosów?

W wielu przypadkach przyspieszenie porostu włosów jest możliwe. Oprócz uregulowanej gospodarki hormonalnej oraz dobrego stanu zdrowia, można stosować także wiele metod które mają na celu przyspieszyć proces wzrostu włosa.

Bardzo wiele zależy od diety, która musi być bogata w składniki istotne dla wzrostu włosa. Dodatkowo, stosowanie odpowiednich szamponów czy odżywek też pozytywnie wpłynie na ten proces. Należy jednak wystrzegać się „magicznych” produktów, które dają nierealne gwarancje.

Wiele preparatów ma dobre opinie i sprawdzone efekty. Dlatego w przypadku porostu włosów warto sugerować się naszym rankingiem, w którym zestawiliśmy sprawdzone tabletki na porost włosów!

Czy farbowanie włosów prowadzi do nadmiernej utraty włosów?

Zbyt częst farbowanie jest popularną przyczyną wypadania włosów. Składniki farb mają to do siebie, że dość mocno obciążają włosy. Dlatego każda taka decyzja powinna być przemyślana.

Oczywiście farbowanie w dużych odstępach, zgodnie z zaleceniami, nie przyniesie nam szkody. Włosy mają bowiem czas na regenerację. Jednak zbyt częste próby zmiany koloru włosów zdecydowanie mogą owocować nadmierną utratą włosów.

Czy zbyt częste używanie prostownicy powoduje wypadanie włosów?

Przesuszone i osłabione włosy wypadają. To proces normalny. Dlatego zbyt częste stosowanie prostownicy może go przyspieszać, gdyż opiera się właśnie na poddawaniu ich działaniu wysokiej temperatury. Pierwszym objawem jest przerzedzenie włosów, po czym proces może się nasilić.

Włosy stają się słabsze, mają tendencję do łamliwości. Z czasem zaczynają również wypadać. Intensywność tych procesów zależy od częstości używania prostownicy oraz indywidualnej tolerancji włosów na szkodliwe czynniki.

Dlatego jeżeli zauważymy słabszą kondycję włosów po regularnym stosowaniu prostownicy – warto się na jakiś czas powstrzymać i sprawdzić reakcję naszego organizmu.

Czy stosowanie środków antykoncepcyjnych powoduje łysienie?

Proces wypadania włosów może być wzmożony poprzez zmiany lub zaburzenia hormonalne. Dlatego w niektórych wypadkach stosowanie antykoncepcji hormonalnej może nasilać wypadanie włosów.

W przypadku gdy zauważymy pogorszoną kondycję włosów warto wykonać odpowiednie badania poziomu hormonów oraz skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub endokrynologiem. Może on dobrać lepszy środek antykoncepcyjny lub zalecić stosowanie zupełnie innej metody.

Jednak przypadku łysienia spowodowane wyłącznie stosowaniem antykoncepcji hormonalnej nie są częste. To jeden z rzadszych skutków ubocznych.

Czym jest mieszek włosowy?

W przypadku wypadania włosów często wspomina się o mieszkach włosowych. Jest to kluczowy element budowy włosa. Mieszki włosowe to cienkie rurki w skórze, na bazie których wyrasta włos. Mieszek jest otoczony tzw. 'brodawką”. W mieszku włosowym znajdują się komórki włosowe, które w odpowiednim momencie dojrzewają i przebijają się przez skórę.

Częstym schorzeniem mieszków włosowych jest ich zapalenie. To przyczyna, która odpowiada za wiele przypadków łysienia. Dlatego w momencie zauważenia objawów koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Czy istnieją metody, które pozwalają powstrzymać wypadanie włosów? Oczywiście, że tak!

W wielu przypadkach konieczne jest wyleczenie pewnych chorób, o których wspominaliśmy wcześniej. Nierzadko konieczne jest także wprowadzenie zmian w diecie czy stylu życia, gdyż dotychczasowe nawyki przyczyniały się do wypadania włosów.

W wielu wypadkach jednak konieczne jest wsparcie się dodatkowymi metodami. Istnieje wiele domowych metod na wypadanie włosów. Niektóre z nich są nawet skuteczne. Warto jednak także zadbać o suplementację, gdyż nierzadko nawet dobra dieta może nie uwzględniać wszystkich składników, które powstrzymają wypadanie włosów.

Jakie środki warto stosować? Z pewnością warto rozważyć sprawdzone tabletki na wypadanie włosów, które w swoim składzie zawierają wiele substancji hamujących proces utraty włosów.

W niektórych przypadkach warto także działać „od zewnątrz” poprzez stosowanie odżywek szamponów na wypadanie włosów. Warto jednak wybierać tylko te sprawdzone!

Jak leczyć wypadanie włosów?

Stosowanie środków przeciw wypadaniu włosów może być problematyczne. Wiele z nich wymaga długotrwałego przyjmowania oraz stałej kontroli lekarza. Dlatego warto przyjrzeć się metodom leczenia, które są mniej problematyczne.

Jedną z dróg jest wybór skutecznych tabletek na wypadanie włosów dostępnych bez recepty. Część z nich opiera się o działanie składników naturalnych, które regulują procesy związane z produkcją DHT – głównego winowajcy łysienia u kobiet i mężczyzn.

 

Polityka prywatności | Wyłączenie odpowiedzialności
Wszelkie prawa zastrzeżone
@cpk-konsultacje.pl 2020