Łysienie plackowate. Jakie są jego objawy i przyczyny? Jak je leczyć?

Łysienie plackowate jest jedną z częstszych przyczyn utraty włosów. Jednak, w przeciwieństwie do powszechniej występującego łysienia androgenowego, zwykle nie dotyczy dojrzałych mężczyzn, ale młodych osób – między 20. a 30. rokiem życia, a nawet… dzieci. Jest to problem, który ma bardzo duży wpływ na wygląd i komfort, dlatego też nie warto go bagatelizować. Sprawdźmy czym jest łysienie plackowate i jakie są najskuteczniejsze metody jego leczenia!

Co to jest łysienie plackowate (alopecia areata)?

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to jeden z typów łysienia niebliznowaciejącego – jest chorobą zapalną o charakterze nawrotowym, która dotyka przede wszystkim młodych dorosłych (osoby między 20 a 30 rokiem życia). Schorzenie to często pojawia się też u osób młodszych, rzadziej będąc problemem dojrzałych mężczyzn (powyżej 40 roku życia). Co ciekawe, utrata włosów w wyniku łysienia plackowatego dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet.

Łysienie plackowate
Przykład łysienia plackowatego na zdjęciu

Bezpośrednią przyczyną łysienia jest stan zapalny pojawiający się w otoczeniu mieszków włosowych, w wyniku czego dochodzi do ich uszkodzenia. W konsekwencji nie są one poddawane ciągłym cyklom regeneracyjnym, co powoduje wypadanie włosów. Przebieg łysienia może być bardzo zróżnicowany – zwykle pojawiają się pojedyncze ogniska wyłysienia na głowie, ale może wystąpić również całkowite wyłysienie albo utrata włosów na innych partiach ciała.

Problem ten dotyczy około 2% pacjentów, którzy zgłaszają się do dermatologa. Leczenie łysienia plackowatego jest możliwe, jednak im wcześniej zaczynają wypadać włosy (np. w dzieciństwie), tym trudniej przeprowadzić je skutecznie.

Inne rodzaje łysienia

Łysienie plackowate (alopecia areata) nie jest zbyt powszechne – dotyka około 1-2% populacji. O wiele częściej spotyka się np. androgenowe, a umiejętność odróżnienia chorób tego typu umożliwia ich skuteczniejsze leczenie. Do najpopularniejszych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:

 • łysienie androgenowe, które występuje najczęściej i dotyka zarówno mężczyzn (zaczyna się od skroni, a następnie obejmuje czubek głowy), jak również kobiet (najczęściej dochodzi do poszerzania się przedziałka);
 • łysienie telogenowe, spowodowane wydłużaniem się fazy spoczynku włosów – może wynikać ze stosowania niektórych leków, a także wystąpienia zatruć, chorób oraz zaburzeń hormonalnych;
 • łysienie poporodowe, pojawiające się wyłącznie u kobiet, najczęściej w okolicach trzeciego miesiąca od porodu – ma charakter przejściowy;
 • łysienie bliznowaciejące, które jest dość rzadkie i wynika z rozmaitych chorób lub urazów – często prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Oczywiście przyczyn wypadania włosów jest o wiele więcej. Może być związane z wiekiem, odziedziczone, a nawet wynikać z zaburzeń psychicznych (np. trichotillomania, objawiająca się niekontrolowanym wyrywaniem włosów przez chorego).

Objawy łysienia plackowatego

Łysienie plackowate łatwo rozpoznać poprzez pojawiające się ogniska wyłysienia, które są odgrodzone od owłosionych miejsc na głowie chorego. Może być to pojedyncze ognisko, jednak w przypadku najcięższych przypadków dochodzi również do pojawiania się wielu obszarów wyłysienia – ma to miejsce szczególnie w przypadku rozwoju choroby i braku podjęcia odpowiednich działań, mających na celu jej zatrzymanie. Elementem charakterystycznym dla choroby są też włosy wykrzyknikowe – bardzo krótkie i ułamane, które pojawiają się w okolicach ognisk.

W łysieniu plackowatym dochodzi do nagłej utraty włosów – najczęściej ogniska chorobowe są całkowicie pozbawione owłosienia, co daje mało estetyczny efekt i powoduje duży dyskomfort psychiczny. Co więcej, do częstych objawów, które mają miejsce w początkowej fazie choroby, zaliczamy ból oraz uczucie mrowienia skóry głowy.

Warto również zaznaczyć, że objawy mogą różnić się u każdego chorego. Wynika to z tego, że wyróżniamy 5 typów łysienia plackowatego:

 • ogniskowe, nazywane również zwyczajnym, w przypadku którego pojawiają się pojedyncze lub mnogie ogniska wyłysienia, zwykle w okolicy skroni i potylicy;
 • na obrzeżach głowy, które występuje wyłącznie w okolicach skroni i przybiera formę dłuższego lub krótszego pasma;
 • całkowite, w przypadku którego mamy do czynienia z utratą wszystkich włosów – nie tylko na głowie, ale również w obszarze brwi i rzęs;
 • pasmowate, w którym utrata włosów przebiega od środka głowy do zewnątrz;
 • rozlane, polegające na tym, że ogniska wyłysienia nachodzą na siebie.

Łysienie plackowate złośliwe (alopecia areata maligna)

Istnieje jeszcze odmiana złośliwa, która jest najbardziej niepożądaną formę tego schorzenia. Nie tylko dotyka ona całego ciała, ale przy tym jest niemożliwa do wyleczenia – bez względu na zastosowaną metodę, włosy nie zaczną odrastać.

Na szczęście łysienie plackowate złośliwe występuje bardzo rzadko, więc ryzyko pojawienia się tego problemu u ciebie lub twoich bliskich jest znikome.

Przyczyny łysienia plackowatego

Problem łysienia plackowatego polega na tym, że przyczyny jego występowania nie są do końca jasne. Najczęściej mówi się o podłożu autoimmunologicznym, a więc niewłaściwej reakcji układu odpornościowego, który uznaje mieszki włosowe za obce, atakuje je i uniemożliwia przeprowadzenie cyklu regeneracyjnego. Wniosek ten został wysnuty przede wszystkim dlatego, że w przypadku łysienia plackowatego mamy często do czynienia z chorobami współwystępującymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, zapalenie tarczycy lub jelita grubego, bielactwo, cukrzyca typu 1 i wiele innych.

Oczywiście to nie wszystkie możliwe przyczyny. Do pozostałych zaliczamy:

 • czynniki genetyczne – wielu specjalistów uważa, że łysienie plackowate może być dziedziczone, szczególnie wśród krewnych pierwszego stopnia;
 • czynniki psychologiczne, w tym nadmierny stres, a także zaburzenia psychiczne i problemy życiowe, powodujące wyczerpanie emocjonalne;
 • urazy skóry głowy oraz podrażnienie jej substancjami chemicznymi;
 • infekcje wirusowe oraz bakteryjne;
 • zaburzenia hormonalne i zmiany, do których dochodzi np. w wyniku ciąży.

Łysienie plackowate u kobiet

Z łysieniem plackowatym problem mają nie tylko mężczyźni, ale również kobiety, w szczególności te młode, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. I o ile w przypadku panów problem utraty włosów jest dość powszechny, w związku z czym o wiele łatwiej przejść z nim do porządku dziennego, o tyle u kobiet wywołuje ogromny dyskomfort psychiczny i obniża samoocenę.

Stres, zmiany hormonalne czy różnego rodzaju choroby zwykle prowadzą do pojawienia się pojedynczych ognisk wyłysienia, z którymi można skutecznie walczyć. Poza wizytą u lekarza, warto korzystać z naturalnych suplementów diety, takich jak Locerin, które nie tylko pomogą w walce z łysieniem, ale również pozwolą przywrócić piękno zaniedbanym włosom i przyspieszyć ich wzrost.

Łysienie plackowate u dzieci

Szczególnie problematyczne może być również pojawianie się ognisk łysienia na delikatnej skórze głowy dziecka. W takim wypadku niezwłocznie należy udać się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i zapewni odpowiednie leczenie.

W większości przypadków problem alopecia areata u najmłodszych można wyeliminować, jednak nie należy zapominać o szybkim działaniu – im później rozpocznie się leczenie łysienia plackowatego, tym trudniej będzie osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Skuteczne preparaty na łysienie

W przypadku zauważenia pierwszych oznak jakiejkolwiek formy łysienia, warto skorzystać z dostępnych na rynku preparatów. Tworzone przez specjalistów i sprawdzone przez klientów, przyspieszą regenerację włosów i pomagają szybciej uporać się z problemem ognisk wyłysienia.

Które z preparatów przeciw alopecia areata warto szczególnie polecić?

Folisin

Są to tabletki na wypadanie włosów, w skład których wchodzą między innymi: palma sabałowa, kwas fosfatydowy, tokoferole i odpowiednio skomponowane zestawy witamin i minerałów. Dzięki właściwej selekcji oraz naturalności składników jest to preparat polecany wszystkim osobom, które mają problem z wypadającymi włosami – sprawdzi się on nie tylko w leczeniu łysienia plackowatego.

Dzięki niemu:

 • twoje włosy będą rosnąć o wiele szybciej;
 • cebulki będą zregenerowane i odżywione;
 • wypadnie włosów zostanie szybko zahamowane.

Preparat ten mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni – bez względu na wiek czy skalę problemów.

Profolan

Na łysienie plackowate poleca się również Profolan – suplement diety oparty na innowacyjnej formule Grow3, a więc mieszance skrzypu polnego, pokrzywy oraz l-cysteiny. Dzięki niemu mieszki włosowe zostają wzmocnione, a leczenie przebiega o wiele efektywniej.

Skuteczność preparatu w walce z łysieniem plackowatym została potwierdzona klinicznie, a zastosowanie naturalnych składników powoduje, że jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia każdego z nas. Te tabletki na porost włosów są niezwykle skuteczne. 

Jak leczyć łysienie plackowate?

Oczywiście jeżeli chcesz wyeliminować łysienie plackowate, musisz podjąć stosowne leczenie, które przebiegać powinno pod okiem specjalisty. Dla każdego pacjenta inne będą zarówno metody, jak i czas trwania terapii, dlatego też w przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów na skórze głowy, warto jak najszybciej odwiedzić dermatologa. W niektórych przypadkach pomóc mogą domowe sposoby na wypadanie włosów, ale nie gwarantują one pełnej skuteczności.

Uwaga! Leczenie może różnić się nieco w przypadku dzieci i osób dorosłych – wynika to przede wszystkim z faktu, że skóra głowy najmłodszych jest o wiele bardziej delikatna, dlatego też niezbędne jest dobranie odpowiednich, w pełni bezpiecznych metod.

Łysienie plackowate, w zależności od typu, może być leczone glikokortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi, a nawet metodami biologicznymi, w których stosuje się preparaty przeciwcytokinowe. Wsparciem mogą być preparaty i szampony na wypadanie włosów

Niezależnie od wybranego sposobu, najważniejsze jest to, aby włosy przestały wypadać – dlatego im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym większe będą twoje szanse na to, że łysienie plackowate zostanie wyleczone.