Łysienie androgenowe. Objawy, przyczyny i metody leczenia.

Łysienie androgenowe to powszechny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jest przy tym najczęstszym powodem wypadania włosów i może wpływać na nasze codzienne samopoczucie oraz komfort – w szczególności ten psychiczny. Jakie są powody jego występowania i kto jest na nie szczególnie narażony? I przede wszystkim – czy jest skuteczny sposób na leczenie łysienia androgenowego? Sprawdźmy!

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów (aż 95% spośród wszystkich przypadków) i występuje zarówno u mężczyzn (70% populacji), jak również kobiet (40% populacji). Jest typem łysienia niebliznowaciejącego, a wynika przede wszystkim z niewłaściwie przebiegających faz wzrostu mieszków włosowych.

Łysienie androgenowe

Aby dobrze zrozumieć powstawanie i rozwój łysienia androgenowego, niezbędne jest sprawdzenie tego, w jaki sposób przebiega wzrost mieszków włosowych. Jest to cykl, w skład którego wchodzą 3 fazy:

 • anagen (faza wzrostu);
 • katagen (faza zaniku);
 • telogen (faza wypadania).

W przypadku osoby zdrowej fazy te przebiegają w określony sposób – najwięcej włosów jest w fazie wzrostu, zaś najmniej w fazie wypadania. W przypadku łysienia androgenowego proporcje zmieniają się – skróceniu ulega faza wzrostu, zaś coraz więcej jest włosów telogenowych, w związku z czym dochodzi do ich utraty.

Co powoduje zaburzenie tego cyklu? Bezpośrednią przyczyną łysienia jest wrażliwość mieszków włosowych na DHT (5α-Dihydrotestosteron), czyli aktywną formę testosteronu, należącą do grupy androgenów – hormonów istotnych w rozwoju męskich cech płciowych.

Przebieg łysienia androgenowego może być bardzo różnorodny i zależy od czynników genetycznych oraz środowiskowych. Dlatego też do utraty włosów u mężczyzn czasami dochodzi już w wieku nastoletnim, a niekiedy nie ma miejsca w ogóle. Jeżeli chodzi o kobiety, zwykle tracą one włosy w bardzo dojrzałym wieku – najczęściej po 70 roku życia.

Inne rodzaje łysienia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, łysienie androgenowe stanowi 95% przypadków wypadania włosów, jednak nie jest jedynym, jakie może cię dotknąć. Niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy też kobietą, możesz zmagać się również z innymi problemami skóry głowy. Do tych najczęściej spotykanych, które zazwyczaj dotykają zaledwie kilka procent naszej populacji, zaliczamy:

 • łysienie plackowate, w wyniku którego na głowie pojawiają się pojedyncze lub mnogie ogniska wyłysienia przedzielone zdrowymi włosami – daje to mało estetyczny efekt i może pojawić się nawet u dzieci;
 • łysienie bliznowaciejące, czyli stan choroby, który często występuje wraz z innymi wadami rozwojowymi – mamy z nim do czynienia np. w wyniku urazów skóry głowy (oparzenia, odmrożenia itd.) albo chorób (infekcje wirusowe, bakteryjne albo grzybicze);
 • łysienie telogenowe, w którym wypadanie włosów ma charakter rozproszony, a jego przyczynami są najczęściej napięcie metaboliczne lub hormonalne, stres, choroby chroniczne albo niedobory pokarmowe;
 • łysienie poporodowe, występujące u kobiet w okolicach 3 miesiąca od porodu – ma charakter przejściowy i zazwyczaj nie wymaga kompleksowego leczenia;
 • łysienie anagenowe, które prowadzi do znacznej utraty włosów wynikającej z przerwania fazy wzrostu – zwykle odpowiedzialne są za to przyjmowane leki, np. środki antymetaboliczne czy alkilowe.

Oprócz tego mamy też do czynienia z innymi, rzadziej występującymi problemami, jak łysienie neurotyczne czy dyfuzyjne, wypadania włosów wynikające z chemioterapii albo trichotillomanii. Za zdiagnozowanie konkretnego problemu odpowiedzialny jest oczywiście lekarz, który dobierze metody leczenia indywidualnie do stanu pacjenta.

Przyczyny

Wróćmy jednak do łysienia androgenowego, a konkretniej – przyczyn jego powstawania. I tutaj, tak jak w przypadku innych powodów wypadania włosów, trudno jest jednoznacznie określić co ma na to wpływ. Specjaliści wskazują jednak na trzy możliwe przyczyny łysienia androgenowego, do których zaliczamy czynniki genetyczne, hormony, a także stres. Występują one zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Czynniki genetyczne

Jeżeli w twojej rodzinie miało miejsce androgenowe wypadanie włosów, istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że problem ten dotknie również ciebie. Co więcej, stopień ryzyka wzrasta wraz z większą liczbą krewnych pierwszego i drugiego stopnia, którzy zmagali się z problemem łysienia.

Które geny są odpowiedzialne za powstawanie tego problemu? Nie jest to do końca jasne. Prawdopodobnie nie możemy mówić tutaj o jednym genie, ale całej grupie – dochodzi w nich do mutacji, co powoduje tworzenie się wadliwych białek, mających wpływ np. na produkcję hormonów.

Hormony

Co w sytuacji, gdy w twojej rodzinie nie było nikogo, kto zmagałby się z utratą włosów, a mimo to zauważasz u siebie objawy łysienia androgenowego? Okazuje się, że mieszki włosowe mogą zostać uszkodzone również w wyniku działania hormonów, a mówiąc dokładniej – androgenów, które mają ogromny wpływ na rozwój seksualny mężczyzn. To właśnie od nich wzięło swoją nazwę łysienie androgenowe.

Hormony te mają wpływ nie tylko na popęd seksualny czy produkcję plemników, ale również wzrost i wypadanie włosów. Spekuluje się, że im wyższy poziom androgenów (a w szczególności należącej do tej grupy aktywnej formy testosteronu – DHT), tym większe jest ryzyko rozwoju łysienia. Co więcej, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której wyższy poziom testosteronu prowadzi do pobudzenia wzrostu włosów na twarzy czy w innych partiach ciała, przy jednoczesnym powodowaniu ich utraty na głowie – nazywane jest to paradoksem androgennym.

Stres i czynniki środowiskowe

Nie tylko czynniki genetyczne i hormonalne mogą przyczynić się do rozwoju łysienia androgenowego – powodem bywa również stres, do którego dochodzą często trudne warunki pracy, palenie tytoniu czy też stosowanie niewłaściwych preparatów (szamponów czy lakierów), zawierających w swoim składzie szkodliwe detergenty.

Objawy

Jakie są objawy łysienia androgenowego? Mówiąc najprościej – utrata włosów. Jednak przebiega ona w dość charakterystyczny sposób – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Aby móc zgłębić temat, należy podzielić objawy na męskie oraz żeńskie – wynika to z tego, że opisywane schorzenie znacząco różni się u obu płci, zarówno jeżeli chodzi o przebieg, jak również to, w jakim wieku ma miejsce utrata włosów.

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe typu męskiego przebiega najczęściej według prostego schematu – utrata mieszków włosowych rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej, przechodząc następnie w okolicę ciemieniową (na szczycie głowy pojawia się tonsura, a więc charakterystyczne „gniazdko”). Proces ten postępuje, a jego efektem jest zwykle zachowanie włosów wyłącznie na potylicy oraz – częściowo – w części skroniowej.

Pierwsze objawy schorzenia pojawiają się u mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia, najczęściej prowadząc do znacznej utraty włosów, rzadziej do całkowitego wyłysienia.

Warto dodać, że w przypadku łysienia androgenowego mamy bardzo często do czynienia ze współistniejącymi zmianami innego rodzaju – mowa tutaj przede wszystkim o trądziku oraz łojotoku. Dlatego też zdiagnozowanie tego problemu przez specjalistę nie stanowi większego problemu.

Łysienie androgenowe u kobiet

W przypadku kobiet łysienie androgenowe przebiega nieco inaczej – rozpoczyna się zwykle po 30 roku życia i dotyczy przede wszystkim środkowej części głowy. Głównym problemem jest więc przerzedzenie się przedziałka, a w zdecydowanej większości przypadków nie ma ryzyka całkowitej utraty włosów w tych okolicach.

Co więcej, rzadko dochodzi również do typowego dla mężczyzn pogłębiania się kątów czołowo-skroniowych, a jeżeli już ma miejsce, to zwykle po 60-70 roku życia.

Warto zaznaczyć, że w przypadku łysienia typu żeńskiego przyczyną wystąpienia objawów również jest nadmierna produkcja androgenów. Męskie hormony, dominując nad tymi kobiecymi (estrogenami i progestagenami), mogą doprowadzić nie tylko do uszkodzenia mieszków włosowych i przerzedzenia się fryzury, ale również zaburzeń miesiączkowania czy zmian trądzikowych.

Bardzo często do wzrostu włosów u kobiet przyczynić się mogą naturalne preparaty, takie jak Folisin czy Profolan, które zawierają odpowiednio wyselekcjonowane składniki, umożliwiające odbudowę mieszka włosowego.

Skuteczne preparaty na łysienie

A skoro już przy preparatach jesteśmy, warto powiedzieć o nich nieco więcej, ponieważ znacznie przyspieszają leczenie łysienia androgenowego, pomagając zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Warto szukać przede wszystkim tabletek na wypadające włosy stworzonych w oparciu o naturalne składniki, które będą bezpieczne dla zdrowia i których stosowania nie trzeba konsultować z lekarzem. Jakie produkty możemy szczególnie polecić?

Folisin

Na problemy z wypadaniem włosów u mężczyzn i kobiet bardzo często zaleca się stosowanie Folisinu, który jest dostępny w tabletkach. W jego składzie znajduje się sprawdzona kompozycja naturalnych składników, takich jak palma sabałowa, kwas fosfatydowy, tokoferole oraz odpowiednio wyselekcjonowane grupy witamin i minerałów. Jest to środek w pełni bezpieczny dla zdrowia, który pozwoli ci:

 • zmniejszyć zakola i zwiększyć gęstość włosów;
 • wzmocnić mieszki włosowe i sprawić, że fryzura będzie ponownie lśniąca i łatwa w ułożeniu;
 • odżywić skórę głowy;
 • zredukować siwiznę i przywrócić fryzurze jej naturalny kolor;
 • ochronić włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak uzyskać satysfakcjonujący efekt? Wystarczą dwie tabletki dziennie (rano i wieczorem), popijane szklanką wody.

Profolan

Drugi z polecanych preparatów na łysienie androgenowe to Profolan – choć jest on reklamowany jako najlepsze tabletki na porost włosów dla mężczyzn, doskonale sprawdzi się również w przypadku kobiet. Wynika z tego oczywiście naturalny skład, oparty na formule Grow3, a więc pokrzywie, skrzypie polnym oraz l-cysteinie.

Jakie jest działanie tabletek? Są one odpowiedzialne przede wszystkim za stymulację porostu włosów oraz przywrócenie ich naturalnego odcienia. Dzięki zawartym w nich składnikom są również w stanie blokować DHT (5α-Dihydrotestosteron) i tym samym wzmacniać mieszki włosowe. Pozwoli to znowu cieszyć się gęstymi, lśniącymi włosami. Skuteczność tego preparatu potwierdzona została z jednej strony opiniami klientów, a z drugiej badaniami klinicznymi.

Jak uzyskać satysfakcjonujący efekt? Wystarczy przyjmować dwie kapsułki dziennie w trakcie posiłku i popijać je szklanką wody.

Łysienie androgenowe: leczenie

Pamiętajmy – stosowanie preparatów bez recepty lub domowych sposobów na wypadanie włosów powinno być tylko wsparciem terapii. Za kompleksowe leczenie łysienia androgenowego odpowiedzialny jest specjalista i tylko dzięki niemu masz możliwość całkowitego poradzenia sobie z problemem. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, jednak im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym szanse na to będą większe.

Jak leczy się łysienie androgenowe? Nie ma jednej, najskuteczniejszej terapii, która byłaby odpowiednia dla każdego pacjenta. Istnieją natomiast sposoby, które umożliwiają aktywację mieszków włosowych i przywrócenie piękna fryzury – zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Najważniejsze jest oczywiście stosowanie odpowiednich leków, przepisanych przez lekarza. Należą do nich np. takie, które wpływają na poziom oraz aktywność androgenów.

Specjaliści, poza odpowiednią terapią, często uczulają swoich pacjentów również na to, aby zapobiegać problemowi – szczególnie, gdy łysienie androgenowe jest w bardzo wczesnej fazie. Wtedy często pomaga wykluczenie czynników wpływających na utratę włosów (np. środowiskowych, o których piszemy wyżej) oraz odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy mieszki włosowe zostaną całkowicie zniszczone, żadne leki czy działania pielęgnacyjne szamponami na wypadanie włosów nie przywrócą gęstej fryzury. Niezbędne w takiej sytuacji okaże się zaakceptowanie swojej sytuacji, co niezwykle ciężko przychodzi niektórym mężczyznom, a zwłaszcza kobietom. Alternatywą dla nich może okazać się przeszczep włosów.