7 domowych sposobów na wypadanie włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów to często bardzo skuteczne i proste w przeprowadzeniu kuracje, które pozwalają zahamować utratę włosów i zawalczyć o piękne, gęste kosmyki. Można zadbać o swoje włosy pod tym względem zarówno od środka, jak i od zewnątrz, stosując gotowe preparaty lub naturalne mieszanki, wzmacniające cebulki i pozytywnie oddziałujące na całą skórę głowy. Na jakie sposoby warto zwrócić uwagę?

Najlepszy na wypadanie włosów dla kobiet

Locerin

Najlepszy na wypadanie włosów dla mężczyzn

Folisin

Wypadanie włosów to poważny problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego przyczyn może być wiele – od niedoborów w organizmie wynikających z nieprawidłowej diety i niezdrowego trybu życia, po liczne choroby, osłabienie organizmu czy nawet uwarunkowania genetyczne.

W wielu przypadkach można jednak skutecznie zatrzymać utratę włosów, dostarczając organizmowi brakujących mu witamin i mikro- oraz makroskładników, a także wzmacniając i stymulując cebulki włosowe od zewnątrz. Domowe sposoby na wypadanie włosów są w większości przypadków bardzo skuteczne i szybko przynoszą zauważalne efekty. Nie zajmują przy tym wiele czasu i każdy może wykonywać je samodzielnie.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to naturalny proces, który występuje u każdego człowieka. Wynika to z okresu żywotności włosów – mają one określony czas fazy wzrostu, po którym zatrzymują się, słabną i wypadają. Zazwyczaj trwa on od 2 do 6 lat, dlatego włosy na naszej głowie co jakiś czas zupełnie się wymieniają.

Nie dzieje się to oczywiście w jednym czasie – u osoby ze zdrową skórą głowy w fazie wzrostu znajduje się do 85% włosów, dlatego wymianie podlega jedynie ich niewielki odsetek. Zakłada się, że normą jest wypadanie ok. 100 włosów dziennie. Jeśli więc znajdujemy włosy na poduszce, ubraniach czy w odpływie wanny po myciu głowy, nie jest to jeszcze dowód problemu z nadmiernym wypadaniem.

Zaniepokoić mogą się za to osoby, które przy każdym myciu głowy wyciągają całe kosmyki i tracą spore ilości włosów przy czesaniu. Jeśli każdego dnia wypada nam więcej, niż 100 włosów, możemy mówić o nadmiernym wypadaniu. Problem ten dotyka wielu osób i może być spowodowany różnymi przyczynami, przy czym na wiele z nich możemy mieć wpływ i w dość krótkim czasie całkowicie je wyeliminować.

Do najczęstszych powodów wypadania włosów należą:

Cebulki włosowe są wrażliwe, a ich zdrowie zależy w dużej mierze od stanu skóry. Jeśli nie będziemy odpowiednio ich traktować, może to doprowadzić do problemu z wypadaniem włosów.

Szkodliwe dla skóry są np. chemiczne farby do włosów, kosmetyki do mycia oparte o silne detergenty, brak ochrony przed mrozem lub ostrym słońcem, a także noszenie zbyt ciasnego kucyka.

Aby włosy mogły zdrowo rosnąć, potrzebują odpowiedniego budulca w formie makro- i mikroskładników oraz witamin. Kiedy dochodzi do niedoborów ważnych składników w organizmie, bardzo szybko widać to po stanie włosów, skóry i paznokci.

Jest to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o zróżnicowaną dietę, wykluczenie z niej niezdrowej żywności i suplementację składników ważnych dla zdrowia włosów.

Co ciekawe, na wypadanie włosów ma wpływ również pora roku; wiele osób zmaga się z nadmiernym wypadaniem w okresie wiosny i jesieni, co jest często skutkiem niedoboru witamin.

Również długotrwały, duży stres może wpłynąć na stan naszych włosów, przyczyniając się do ich nadmiernego wypadania

U kobiet bardzo często to właśnie hormony są odpowiedzialne za wypadanie włosów. Można zauważyć to w szczególności po ciąży, w trakcie menopauzy, a także po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Geny są za to częstą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Wiąże się to szczególnie z aktywną formą testosteronu – DHT, na którą mieszki włosowe niektórych osób stają się nadwrażliwe.

Powoduje to łysienie androgenowe, które bardzo często występuje u mężczyzn i może zdarzać się także u kobiet.

Nadmierne wypadanie włosów może być często wskazówką, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Cebulki włosowe stają się często osłabione przy problemach z tarczycą, anemii i infekcjach.

Wypadanie może być spowodowane również obecnością pasożytów w organizmie. Na osłabienie cebulek włosowych w dużej mierze wpływają też choroby skóry, takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry.

Również przyjmowanie niektórych leków może być przyczyną wypadania włosów.

Zalicza się do nich głównie leki przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe oraz podawane przy problemach z tarczycą.

Najskuteczniejsze domowe sposoby na wypadanie włosów

W wielu przypadkach utratę włosów można skutecznie zahamować, stosując łatwo dostępne, domowe sposoby na wypadanie. Opierają się one na gotowych produktach, które można znaleźć w aptekach, lub na naturalnych składnikach, które każdy ma w swoim domu.

Często już sama zmiana w nawykach, dotyczących codziennego życia, pozwala rozwiązać problem z nadmiernym wypadaniem. Co na wypadające włosy zadziała najlepiej?

Najlepszy na wypadanie włosów dla kobiet

Locerin

Najlepszy na wypadanie włosów dla mężczyzn

Folisin

Sposób 1: Zdrowa dieta bogata w ważne dla włosów składniki

Aby włosy mogły zdrowo rosnąć, a ich cebulki były mocne i odżywione, konieczny jest szereg składników, które dostarczamy sobie wraz z dietą. Ubogi jadłospis, w którym brakuje witamin i minerałów, nie będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na ważne dla niego składniki, co szybko stanie widoczne po kondycji włosów, a także skóry i paznokci. W efekcie po pewnym czasie można zauważyć u siebie nadmierne wypadanie włosów.

Co powinniśmy jeść, aby wzmocnić swoje włosy? Warto zadbać o podstawy, które zapewniają włosom niezbędny budulec i możliwość wzrostu, czyli: białka, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Kluczowe są też niektóre witaminy i składniki mineralne, mające bezpośredni wpływ na stan włosów i ich cebulek.

Białka

Białka są kluczowe dla zdrowia włosów – bez nich stają się one szybko bardzo słabe i wypadają. Znajdujące się w nich aminokwasy stanowią podstawowy budulec włosów, którego organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Dostarczymy ich sobie w takich produktach, jak mięso, nabiał, jaja i rośliny strączkowe.

Węglowodany

Nasz organizm czerpie energię głównie z dostarczanych mu węglowodanów, dlatego również mają one znaczenie dla zdrowia włosów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich źródło – cukry proste, znajdujące się np. w słodyczach czy białym cukrze, nie są zbyt zdrowe dla organizmu i mogą powodować różne problemy zdrowotne, w tym także osłabienie i wypadanie włosów. Lepszym źródłem energii są węglowodany złożone, które znajdziemy np. w kaszach, ryżu czy pieczywie pełnoziarnistym.

Zdrowe tłuszcze

Najważniejsze dla włosów są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, które wzmacniają kosmyki, zwiększają ich elastyczność oraz dbają o skórę głowy. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach morskich, olejach roślinnych, nasionach oraz orzechach.

Witaminy

Wiele witamin ma bezpośredni wpływ na skórę głowy i stan kosmyków, a ich niedobór może przyczynić się do wypadania włosów. Najważniejsze są witaminy z grupy B, w tym szczególnie kwas pantotenowy i biotyna, odpowiadające za budowę i wzmocnienie łodygi włosa oraz jego przyrost. Witaminy z grupy B znajdziemy głównie w wątróbce, żółtkach jaj, drożdżach, bananach, szpinaku, burakach i pomidorach.

Nie bez znaczenia jest też:

  • witamina A, znajdująca się w wątróbce, marchwi, mleku, maśle, dyni i batatach,
  • witamina C, obecna w cytrusach i czerwonej papryce,
  • witamina E, której najlepszym źródłem są oleje roślinne, orzechy i kiełki pszenicy.

Minerały

Do cennych składników odżywczych, pozwalających zadbać o zdrowie i wzmocnienie włosów, należą:

  • żelazo – jego niedobór jest bardzo częstą przyczyną wypadania włosów; znajdziemy je w czerwonym mięsie, jajach, drożdżach i rybach oraz w roślinach strączkowych i zbożach,
  • miedź – kiedy spożywamy jej zbyt mało, włosy stają się bardzo cienkie i słabe, mogą też przedwcześnie siwieć; miedź znajduje się w mięsie, rybach, orzechach, kakao, płatkach owsianych czy zielonych warzywach,
  • cynk – ma wpływ na wzrost i grubość włosów; jego główne źródła to orzechy, w szczególności brazylijskie, nasiona, nabiał oraz rośliny strączkowe,
  • krzem – ma wpływ na skórę głowy i stanowi budulec włosów; znajduje się w skrzypie polnym, dostępnym w formie ziołowych herbatek, a także w czerwonej i zielonej papryce.

Sposób 2: Suplementy diety

Na rynku znajdziemy wiele suplementów diety, które zostały opracowane z myślą o wzmocnieniu włosów i zapobieganiu ich nadmiernemu wypadaniu. Dobre tabletki na wypadanie włosów lub tabletki na porost włosów mogą stanowić świetne wsparcie dla kuracji na wypadające włosy, dostarczają bowiem wielu składników potrzebnych organizmowi do wzmocnienia cebulek włosowych. Są bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej diety, dlatego warto je do niej wprowadzić w przypadku problemów z utratą włosów.

Najlepszy na wypadanie włosów dla kobiet

Locerin

Najlepszy na wypadanie włosów dla mężczyzn

Folisin

Najlepiej zdecydować się na naturalne suplementy diety, które dostarczą nam cennych witamin i składników mineralnych, pochodzących z bezpiecznych źródeł – takich, jak roślinne ekstrakty. Dzięki temu możemy liczyć na bezpieczny, skutecznie działający środek, który nie spowoduje skutków ubocznych. Dostępne są suplementy zawierające w szczególności biotynę i inne witaminy z grupy B, witaminę A, C i E oraz żelazo, miedź, cynk, krzem, jod czy siarkę.

Sposób 3: Szampony przeciw wypadaniu włosów

W aptekach oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami nie brakuje też szamponów na wypadanie włosów.

Ich zadaniem jest wzmocnienie cebulek włosowych od zewnątrz – są bogate w aktywne składniki, które pielęgnują skórę głowy i łagodzą ją, a przy tym odżywiają i wzmacniają cebulki. W efekcie mogą zahamować wypadanie włosów i przyczynić się do ich wzmocnienia.

Najlepiej wybierać szampony wzbogacone naturalnymi składnikami, w których nie stosuje się silnych środków myjących, często odpowiedzialnych za podrażnienie skóry.

ZOBACZ TAKŻE NASZE RANKINGI:

>> SZAMPONY NA WYPADANIE WŁOSÓW <<

>> SZAMPONY NA POROST WŁOSÓW <<

Sposób 4: Wcierki

Świetnym sposobem na wypadanie włosów są też różnego rodzaju wcierki, czyli specjalne preparaty, przeznaczone do wcierania w skalp. Wzmacniają one cebulki od zewnątrz, dostarczając im wielu potrzebnych składników, dzięki czemu mogą zahamować wypadanie, a nawet przyczynić się do wzmożonego wzrostu włosów. Wcierki są bardzo skuteczne, ponieważ na długo pozostają na głowie – zazwyczaj nie trzeba ich bowiem zmywać.

W aptekach i sklepach z naturalnymi kosmetykami znajdziemy gotowe wcierki, przeznaczone na konkretne problemy z włosami. Można też samodzielnie wykonywać domowe wcierki, korzystając przy tym z takich składników, jak suszone zioła, olejki eteryczne, naturalne oleje czy sok z czarnej rzepy.

Skomponowanie i wykonanie domowej wcierki nie jest trudne, dlatego warto skorzystać z tej formy wzmacniania cebulek włosowych. Sok z czarnej rzepy może być stosowany samodzielnie – nie wymaga rozcieńczania czy stosowania dodatkowych składników. Jego działanie jest jednak dość mocne, dlatego osoby z wrażliwą skórą powinny najpierw wykonać test na niewielkim kawałku skalpu.

W przypadku olejków eterycznych należy pamiętać, że nie powinny być nakładane bezpośrednio na skórę, mają bowiem dość silne działanie i mogą powodować podrażnienia. Z tego względu warto zmieszać je z łagodnym olejem – np. lnianym czy oliwą z oliwek. Nie powinno się ich też dodawać więcej, niż kilka kropel. Najlepiej na wypadanie włosów sprawdzą się takie olejki, jak rozmarynowy, cytrynowy, bazyliowy czy miętowy.

Sposób 5: Masaż skóry głowy

Masaż skalpu może być ratunkiem dla wszystkich osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Dzięki niemu można bowiem poprawić ukrwienie skóry, wpływając tym samym na wzmocnienie i odżywienie cebulek włosowych, co w wielu przypadkach może zahamować wypadanie, a przy tym przyczynić się do wzrostu nowych włosów.

Masaż skóry możemy wykonać na wiele sposobów. Sprawdzi się zarówno masowanie na sucho, wykonywane po prostu opuszkami palców, jak i masaż z wykorzystaniem oleju czy wcierki. Skórę należy masować delikatnie, od skroni i karku w górę. Dla poprawy jej ukrwienia wystarczy kilka minut masażu, powtarzanego codziennie.

Sposób 6: Oleje do skóry głowy

Do skutecznych sposobów na wypadanie włosów zalicza się też specjalne oleje, przeznaczone do skóry głowy. Można znaleźć je w aptekach lub sklepach z naturalnymi kosmetykami. Często są to oleje indyjskie, czyli najbardziej tradycyjne, których działaniu przypisuje się świetną kondycję i gęstość włosów kobiet zamieszkujących Indie.

Mają one bardzo pozytywny wpływ na cebulki włosowe – wzmacniają je i odżywiają, zatrzymując tym samym wypadanie włosów. Można wcierać je w skalp podczas masażu, najlepiej na godzinę przed myciem głowy. Nie powinno pozostawiać się ich na skórze zbyt długo, ponieważ u niektórych osób może to zwiększyć wypadanie. Poprawnie stosowane przynoszą świetne efekty, zapewniając skutecznie wzmocnienie włosów. 

Najlepszy na wypadanie włosów dla kobiet

Locerin

Najlepszy na wypadanie włosów dla mężczyzn

Folisin

Sposób 7: Odpowiednia pielęgnacja włosów

Często wystarczy w odpowiedni sposób zadbać o włosy, aby powstrzymać ich wypadanie i z czasem z powrotem zagęścić swoją fryzurę. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nieodpowiednia pielęgnacja negatywnie odbija się na stanie naszych kosmyków, tymczasem może ona doprowadzić do sporych problemów z osłabieniem włosów i ich cebulek.

Przede wszystkim powinniśmy unikać zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur, które bardzo źle oddziałują na włosy. Zimą koniecznie należy nosić czapkę, ponieważ wystawianie cebulek włosowych na mróz prowadzi do ich znacznego osłabienia. Latem powinniśmy również chronić włosy przed bezpośrednim słońcem – najlepiej nosić kapelusz lub chustkę, które osłonią głowę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Nie bez znaczenia są kosmetyki i preparaty, jakie nakładamy na głowę – powinny być łagodne dla skóry i najlepiej, żeby opierały się głównie na naturalnych składnikach. Zbyt mocne szampony wypełnione detergentami mogą podrażnić skórę i przyczynić się do jej chorób, prowadzących do wypadania włosów. Podobnie działają chemiczne farby do włosów, dlatego warto przestawić się na łagodniejsze metody koloryzacji – np. farby bez amoniaku czy hennę.

Podsumowanie

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów to skuteczna metoda walki z nadmiernym wypadaniem. Dzięki odpowiedniej diecie wspartej suplementami, a także naturalnym kosmetykom i zabiegom pielęgnującym można znacznie poprawić stan cebulek włosowych, co przełoży się na zahamowanie wypadania i zagęszczenie fryzury.

Pamiętajmy, że jeżeli już utraciliśmy sporo włosów, to nadal jest dla nas nadzieja. Wystarczy wypróbować najlepsze tabletki na porost włosów i czekać na efekty, które na pewno przyjdą!

Najlepszy na wypadanie włosów dla kobiet

Locerin

Najlepszy na wypadanie włosów dla mężczyzn

Folisin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *